Piesza pielgrzymka z Tucholi do Wiela

Piesza pielgrzymka do Wiela organizowana jest przez parafię Bożego Ciała z Tucholi od końca ubiegłego stulecia. Jak co roku trwa ona 2 dni i do przejścia w dwóch etapach:

Piątek (38 km):
7.00 - Msza św. z błogosławieństwem w kościele Bożego Ciała
9.30 - Woziwoda (14 km) - posiłek w Nadleśnictwie
12.00 - Legbąd - (7 km) Anioł Pański w kościele, odpoczynek
14.00 - Postój nad jeziorem (6 km)
15.30 - Czersk (5 km) - koronka do Bożego Miłosierdzia
17.30 - Mokre (6 km) - rozparcelowanie u rodzin
19.00 - Mecz piłki nożnej i siatkowej
20.30 - Apel Jasnogórski, konferencja
21.00 - Ognisko, poczęstunek, śpiewy

Sobota (14 km):
8.00 - Modlitwy poranne, wyjście
10.00 - Karsin (9 km) - modlitwa w kościele, odpoczynek
11.30 - Wejście do Wiela (5 km) - uroczyste wyznanie wiary
12.00 - Anioł Pański, powitanie pielgrzymów
12.30 - Czas wolny, odpoczynek, obiad (we własnym zakresie)
14.00 - Okazja do spowiedzi św.
16.00 - Droga krzyżowa Kalwarią we Wielu
18.00 - Msza św. z wigilii uroczystości
20.00 - Koncert.
22.00 - Wyjazd z Wiela
23.00 - Przyjazd do Tucholi

Jak co roku sobota jest początkiem uroczystości odpustowej na Kalwarii Wielewskiej, które trwają cały następny tydzień, aż do niedzieli Zielonych Świątków.

Co zabrać?

Podstawą w tej kwestii są wygodne buty – najwygodniejsze, jakie znajdziecie w domu. Sprawdzone obuwie zmniejsza ryzyko otarć i bąbli. Jeśli czeka Cię długa wędrówka – wybierz takie buty, które pomogą Ci przejść trasę o własnych siłach. Nie zapomnij włożyć przeciwdeszczowego płaszcza – dobrze mieć go cały czas przy sobie, w bagażu podręcznym, na wszelki wypadek. Pamiętaj także o nakryciu głowy – słońce może być uciążliwe.

Do plecaka podręcznego zapakuj również prowiant i picie, aby w przerwach móc uzupełnić energię do dalszego maszerowania.

Z racji tego, że pielgrzymka jest dwudniowa z noclegiem w Mokrem, ze sobą należy zabrać śpiwór i karimatę, oraz rzeczy do spania jak i kosmetyki. Rzeczy tych nie trzeba ze sobą nieść, zostawiamy je przed Mszą w Tucholi w wyznaczonym miejscu i zostaną one dostarczone na miejsce noclegu, jak i zabrane na drugi dzień z powrotem.

Na koniec, ale nie najmniej ważne, a rzec się chce najważniejsze rzeczy. Na pielgrzymkowej trasie każdego dnia będziesz korzystać z różańca. Warto mieć go blisko siebie, by w stosownej chwili szybko móc z niego skorzystać. Podejmij też na czas pielgrzymki jakąś intencję – będzie Cię motywowała w trudnych chwilach i sprawi, że wędrowanie będzie owocne.

Nie zapomnij wziąć ze sobą dokumentów, także tych związanych z przejściem pielgrzymki – legitymacji/karty/identyfikatora.

Dbaj o swoje bezpieczeństwo, ufaj przewodnikom i służbom porządkowym. Pij dużo wody i nie bój się prosić o pomoc.

Kalwaria Wielewska

To drugi po Kalwarii Wejherowskiej obiekt tego typu na Pomorzu Gdańskim, położony na stokach Białej Góry, na południowy zachód od Wiela i Jeziora Wielewskiego. Pierwsze plany powstały w 1905 roku, zaś pozwolenie na budowę parafia uzyskała dopiero w 1915 roku. Fundatorami byli ks. Józef Szydzik oraz miejscowy gospodarz Durajewski, który przekazał grunty pod budowę kalwarii. Projekt powstał w Monachium w pracowni Theodora Mayra. Po przejściu księdza Szydzika w 1924 roku do Chełmży, budowę do jej zakończenia w 1927 roku kontynuował ks. Józef Wrycza. Kalwaria powstawała dzięki datkom parafian.

W skład kalwarii wchodzą 22 obiekty (w tym 14 kaplic i 6 kompozycji rzeźbiarskich), m.in.[1]:

 • Kapliczka nad Cedronem, zbudowana w 1916 roku, ozdobiona rzeźbami "anioła", "lwa", 'orła" i "wołu", symbolizującymi czterech ewangelistów
 • Święte Schody, zbudowane w latach 1916-34, w których liczba stopni równa jest liczbie zdrowasiek różańca
 • Kaplica Dom Kajfasza, zbudowana w 1916 roku, na planie ośmioboku, gdzie za kratami widać figurę Chrystusa
 • Kaplica biczowania powstała w 1923 roku, poświęcona 28 maja 1924 roku przez ks. Szydzika
 • Kaplica Pałac Piłata- I stacja Drogi Krzyżowej - zbudowana w 1922 roku, poświęcona 28 maja 1924 roku przez ks. Szydzika, będąca największym obiektem kalwarii, obudowana dwoma skrzydłami portyków, na balkonie znajduje się rzeźba Ecce homo (Oto człowiek) Wojciecha Durka; wewnątrz-Chrystus, Żyd i żołnierz trzymający zwój z napisem "Reus est moris" ("Winien jest śmierci"), przed siedzącym Piłatem. Od tej kaplicy w dół do jeziora zasadzono napis "1914-1918" - dziś już niewidoczny
 • Pan Jezus bierze krzyż na ramiona - II stacja Drogi Krzyżowej - rzeźba wykonana w 1927 roku przez Ignacego Zelka
 • Pierwszy upadek Pana Jezusa - III stacja Drogi Krzyżowej - rzeźba wykonana w 1927 roku przez Ignacego Zelka
 • Pan Jezus spotyka Matkę swoją - IV stacja Drogi Krzyżowej - dłuta Wojciecha Durka; postacie noszą rysy wielewian: Matka - Anna Durajewska, Żyd klęczący - Michał Durajewski (fundatorzy ziemi pod Kalwarię), żołnierz z dzidą - ks. Józef Wrycza
 • Szymon z Cyreny pomaga nieść krzyż Panu Jezusowi- V stacja Drogi Krzyżowej - dzieło Wojciecha Durka, cyrenejczyk nosi rysy Józefa Durajewskiego
 • Kaplica św.Weroniki- VI stacja Drogi Krzyżowej -zbudowana w 1916 roku, poświęcona 26 sierpnia przez ks. Dzięgelewskiego; na frontowej ścianie mieści się jedyny na Kalwarii krzyż papieski, na drugim szczycie - krzyż łaciński z zawieszoną chustą; wewnątrz-rzeźba polichromowana
 • Franza Hubera i witraże Franza Zettlera
 • Ambona, zbudowana w 1946 roku, w kształcie łodzi, kończąca cykl kaplic.

Do kalwarii zalicza się również tzw. Pustelnię, czyli budynek, który przez lata służył za mieszkanie dla opiekunów kalwarii.

Na Kalwarii Wielewskiej odbywają się dwa odpusty: "wielki" (w Święto Wniebowstąpienia Pana Jezusa) i "mały" (Matki Bożej Pocieszenia).

Kościół parafialny pw. św. Mikołaja

Kościół parafialny pw. św. Mikołaja w obecnym kształcie zbudowano w latach 1904-1906 według projektu Rogera Sławskiego z Poznania. Utrzymany w stylu neobarokowym, orientowany, czyli z częścią prezbiterialną mieszczącą ołtarz główny zwróconą ku wschodowi (łac. oriens - „wschód”) — w stronę grobu Chrystusa w Jerozolimie, murowany z cegły, o otynkowanych elewacjach. Jest największą budowlą sakralną wielewskiego sanktuarium. Zbudowany z inicjatywy ks. Jana Fethke na miejscu drewnianego kościoła z 1728 r. Po śmierci ks. Fethke budowę kościoła dokończył ks. Józef Szydzik. Kościół konsekrował 7 lipca 1912 roku ks. biskup pomocniczy Jakub Klunder. Został wpisany do rejestru zabytków w 1998 roku.

NAJCENNIEJSZE ZABYTKI W KOŚCIELE:

 • Łaskami słynący, barokowy obraz Matki Bożej Pocieszenia, malowany olejem na płótnie. Wykonany w XVIII w., przeniesiony do Wiela z Chojnic w 1852 r. Obraz zdobi metalowa dekoracja barokowa ze srebrnej blachy, częściowo złoconej, w postaci sukienek Matki Boskiej i Dzieciątka, korony Matki Bożej, krzyżyka z opaską na kuli ziemskiej oraz kilku wotywnych plakietek
 • dwie barokowe nastawy ołtarzowe:
  • o na ścianie nawy północnej z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej i św. Józefa
  • o na ścianie nawy południowej z obrazem św. Barbary i św. Jana Nepomucena
 • trzy XVIII-wieczne ołtarze barokowe przeniesione z kościoła drewnianego z 1728 r.
  • rokokowa monstrancja
  • mosiężny lawaterz (umywalka) i wieczna lampa z XVIII w.
  • barokowe kielichy
 • Sanktuarium Męki Pańskiej zbudowane w latach 1915-1927 wg projektu Teodora Mayra z Monachium.