Lednica 2000

Ogólnopolskie Spotkanie Młodych LEDNICA 2000 (potocznie zwane Lednicą) – największe w Polsce coroczne spotkanie katolickiej młodzieży z Polski, a od kilku lat również z zagranicy. Pomysłodawcą, twórcą i wizjonerem Spotkań Młodych był dominikanin Jan W. Góra OP, który zmarł 21 grudnia 2015 roku i został pochowany na Polach Lednickich u stóp głazu z popiersiem św. Jana Pawła II[1]. Obecnie duszpasterzem Spotkań i Wspólnoty jest dominikanin Wojciech Prus OP[2], a od lipca 2017 roku także o. Mateusz Kosior OP[3].

Miejscem Spotkania są Pola Lednickie, które od 1 stycznia 2013 roku są odrębną miejscowością[4]. Pola Lednickie leżą nad jeziorem Lednica, nieopodal trasy z Poznania do Gniezna. Miejsce to wybrano, ponieważ według części przekazów historycznych, na wyspie (Ostrów Lednicki) był chrzest Polski. Spotkania odbywają się regularnie od 1997 roku; początkowo w wigilię Zesłania Ducha Świętego, a od 2005 roku – w pierwszą sobotę czerwca. Każde z nich ma swoje hasło, które wyznacza punkty programu.

Młodzież spotyka się na Polach Lednickich, by – w myśl słów „Stąd nasz ród” – potwierdzić wybór Mieszka I o przyjęciu chrztu, wybrać Chrystusa, odnowić przyrzeczenia chrzcielne, modlić się śpiewem i tańcem.

Na Polach Lednickich znajdują się: Brama Ryba, zwana Bramą Trzeciego Tysiąclecia, oraz Dom Świętego Jana Pawła II (gdzie zgromadzone są pamiątki po JPII). Lednica co roku gromadzi tysiące młodych ludzi. Przez kilka lat wręczane były też specjalne stypendia lednickie za szczególne osiągnięcia dla młodych ludzi lub jako pomoc w rozwoju ich talentów.
Tysiące młodych ludzi co roku spotykają się na Polach Lednickich

Wspólnota LEDNICA 2000 działa w Poznaniu, przy klasztorze oo. Dominikanów.

Przebieg Spotkania

Młodzi ludzie od rana zbierają się na Polach Lednickich. Zanim rozpoczną się uroczystości, odbywają się próby tańca i śpiewów. Od rana, przez cały dzień, jest możliwość przystąpienia do spowiedzi. Po południu odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego, w uroczystej procesji zostają wprowadzone m.in. relikwie św. Wojciecha, św. pierwszych męczenników, błogosławionych, św. Stanisława, św. siostry Faustyny, św. Jana Pawła II, ikona Chrystusa Przemienionego, a następnie odbywają się nabożeństwa (zależnie od tematu Spotkania). Wieczorem odprawiana jest Msza Święta, którą koncelebrują biskupi i tysiące księży pod przewodnictwem Prymasa Polski, transmitowane lub odczytywane jest specjalne przesłanie papieża. Każdy uczestnik otrzymuje śpiewnik, świeczkę i symbole lednickie nawiązujące do tematu Spotkania.

W nocy odbywa się nabożeństwo połączone z aktem wyboru Chrystusa jako Pana i Zbawiciela, którego kulminacją jest adoracja Najświętszego Sakramentu. Po błogosławieństwie wszyscy uczestnicy przechodzą przez Bramę Rybę, symbolicznie potwierdzając wybór.
Koncelebra Mszy Świętej pod przewodnictwem Prymasa Polski

Nieodłącznym elementem Spotkań Lednickich są wielogłosowe śpiewy lednickie, prowadzone przez Scholę Lednicką i Siewców Lednicy, oraz tańce wszystkich uczestników pod kierunkiem lednickich wodzirejów.

Wiesz, że Cię kocham – Spot XXIII Spotkania Młodych LEDNICA 2000